FOTKI Z ŻYCIORYSU


Kabaret "Pingwinek"


Kiedy kota nie ma
reż. W. Adamczyk


Szabla od komendanta
reż. Jan Jakub Kolski


Reklama kleju "Atlas"
numer z dwoma nagimi mieczami


Pingwin Skipper z Madagaskaru
(głos)


Tygrysek z Kubusia Puchatka
(głos)

JA I MOJA KARIERA

Urodziłem się 19 lutego 1961 w Kutnie.
Tam, w Liceum im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego prowadziłem kabaret "Pingwinek". Wtedy właśnie zaczęła we mnie dojrzewać decyzja o zdawaniu do Szkoły Teatralnej.
Po dwóch nieudanych próbach "dostania się" do łódzkiej "Filmówki" w 1983 roku zdałem egzaminy z wynikiem pozytywnym i zostałem studentem Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu, którą ukończyłem w 1987 roku. Zagrałem trzy główne role w przedstawieniach dyplomowych: Sajetana w "Szewcach" Witkacego w reżyserii Andrzeja Makowieckiego, Samuela w "Sędziach" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Eugeniusza Korina i Profesora w "Lekcji" Eugene Ionesco w reżyserii Jerzego Schejbala, który był również opiekunem mojego roku. Otrzymałem za nie wyróżnienie na V Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych w Łodzi.

Swojš drogę zawodową rozpocząłem 25 października 1987 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. To data mojej pierwszej premiery - przedstawienia "Ermida Albo Królewna Pasterska" w reżyserii Witolda Orzechowskiego. Grałem w tym spektaklu rolę Tyrsisa.
Ważniejsze role, które zagrałem w opolskim teatrze to: Czarniecki; Baron de Apfelbaum w "Biesiadzie Polskiej" wg. Gombrowicza w reżyserii Macieja Cirina, Sobstyl w "Zdziczeniu Obyczajów Pośmiertnych" Bolesława Leśmiana w reżyserii Macieja Korwina, Papkin w "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyseri Szczepana Szczykno, syn Macieja w "Karmanioli" Joanny Kulmowej w reżyserii Marka Sikory.

W 1992 roku przeniosłem się do Łodzi i zacząłem pracę w Teatrze Powszechnym, z którym współpracuję do dziś. Zagrałem m. in. Georga w "Kiedy Kota Nie Ma" Johnnie Mortimer'a i Briana Cooke'a w reżyserii Wojciecha Adamczyka, Jerzego w "Opowieściach O Zwyczajnym Szaleńtwie" P. Zelenki w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Francois'a Pignon'a w "Plotce" w reżyserii Norberta Rakowskiego, Reizschneidera w "Letnisku" Freda Apke, w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza, w wielu spektaklach muzycznych i kabaretowych m. in. "Ranyjulek Czyli Tuwim Wstawiony" w reżyserii Marka Pacuły, Mistrza Ceremonii w "Loli Blau" Georga Kreislera w reżyserii Andrzeja Ozgi.

W 2010 roku zacząłem współpracę z warszawskim Teatrem Kamienica, gdzie 13 grudnia odbyła się premiera spektaklu "Wroniec" wg. Jacka Dukaja, w reżyserii Jerzego Bielunasa.
W marcu 2011 roku - miałem zaszczyt otrzymać Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiagnięcia w dziedzinie kultury.
Osobnym "działem" w moim życiu zawodowym stała się praca z mikrofonem. Zaczęło sie jeszcze w Opolu, gdzie po raz pierwszy miałem szansę spróbować, jak to jest, usiąść "za sitkiem". Bardzo mi się spodobało. Spodobało się także tym, którzy decydowali, kto za tym "sitkiem" pozostanie. W rezultacie zacząłem współpracę z Radiem Opole oraz istniejącą przy nim Agencją Reklamową. Nagrywałem reklamy, pisałem scenariusze, miałem nawet swoją małą audycję i spróbowałem, czym są audycje "na żywo".
Po przeniesieniu się do Łodzi zacząłem współpracę z lokalnymi rozgłośniami i ogólnopolskimi m.in. : Radiem Zet, RMF FM, Radiową Trójką.
Pojawiły się propozycje ze stacji telewizyjnych i nowe zadania - czytanie list dialogowych w filmach (dla Polsatu, TVP), teleturniejach (Idź Na Całość dla Polsatu), programach telewizyjnych (np. Taniec z Gwiazdami, Cofinj Zegar dla TVN) .
Kilka "przygód" z filmem i serialami (Policjant w "Szabli Od Komendanta" Jana Jakuba Kolskiego, epizody w "Pierwszym Milionie" Waldemara Dzikiego, "Klanie" i "M - Jak Miłość"), autorski program "To Jest Kino" w Cyfrowym Polsacie.

JA JAKO REŻYSER

W teatrze opolskim wyreżyserowałem spektakl "Scenariusz Dla Trzech Aktorów" Bogusława Schaeffera. Napisałem scenariusz, wyreżyserowałem i zagrałem główną rolę w spektaklu "Blue Eyes Superstars" którego premiera odbyła się 18 lipca 2000 roku w Sali Kongresowej. To było naprawdę wielkie wyzwanie. Kostiumy zaprojektowała Xymena Zaniewska i - chyba po raz pierwszy w Europie - w zamkniętym pomieszczeniu - była użyta tzw. "kurtyna wodna". Ekipa techniczna była z Belgii - kilkadziesiąt osób mówiacych wyłącznie po francusku - a ja - "angielskojęzyczny" :) Oj działo sie, działo! :) Adrenaliny starczyłoby na pułk wojska :).


Blue Eyes Superstars

Pisanie scenariuszy (reklam, programów telewizyjnych, filmów) prowadzenie imprez, pokazów mody, udział w reklamach telewizyjnych (m. in. Planta, Americanos, Ibuprom, Atlas) i radiowych (Polityka, Forum), malowanie i rysowanie (ostatnia wystawa w łódzkim ŁDK'u w 2004 roku), tłumaczenia (m. in. piosenek Toma Waitsa), prowadzenie zajęć teatralnych w łódzkim Śródmiejskim Forum Kultury - to także "zagospodarowało" mi sporą część życia.
Od kilku lat mieszkam również w Warszawie i dzielę swój "zawodowy czas" na dwa miasta.
W Łodzi - Teatr Powszechny
A w Warszawie...
"Robiłem" Premiera Pawlaka w kabarecie u Szymona Majewskiego.
Pisałem i "wykonywałem" felietony w Radiowej Trójce, w porannym cyklu "Urywki z Rozrywki" (do posłuchania).
Jestem częstym gościem (podziękowania dla gospodarzy) audycji Radio Dzieciom, w Programie I Polskiego Radia, gdzie czytam dzieciom ksišżki i opowiadania (również do posłuchania).
Od kilku lat jestem tzw. "Głosem Stacji" w Telewizji Polsat i "głosem" Radia Wawa.
Dubbing m. in. : Madagascar - Skipper, moja wielka radość, kiedy wygrałem casting i zostałem polskim Tygryskiem we wszystkich przygodach disneyowskiego Kubusia Puchatka, Darth Wader w Dwiezdnych Wojnach (epizody 4, 5 i 6), czy Smurf Śmiałek w kinowych Smurfach 3D.
Również gry komputerowe:
ostatnio zostałem uhonorowany nagrodą za najlepszę rolę męską (Scott Shelby w Heavy Rain) w plebiscycie Decybele 2010 przeprowadzonym na Internetowym Portalu dubscore.pl.
Reżyseria dubbingu: kinowe produkcje Disneya: "Piorun""Toy Story III", także seriale, jak "Kick, strach się bać".

I cały czas coś się dzieje

Ostatnie lata skupiłem się na pracy w teatrze (Łódź - Powszechny, Warszawa - Kamienica) i na dubbingu. Dlaczego ? Tu znajdziecie odpowiedź.


Reklama Americanos
Wyzwanie to ubranie

Poniżej link do strony Waitsa - dodajcie go proszę do ulubionych !!!
www.tomwaits.com